REKLAMA

AGD - wybierz na Ceneo.pl
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Domowy cukier waniliowy, czyli wanilia kontra wanilina

Domowy cukier waniliowy, czyli wanilia kontra wanilina

Cukier waniliowy bardzo często występuje w przepisach. W sklepach jednak najczęściej można znaleźć cukier wanilinowy. Jaka jest różnica? Duża.


Wanilina jest organicznym związkiem chemicznym, odpowiadającym za aromat wanilii. Może być naturalna lub stworzona chemicznie. Ze względu na koszty w przemyśle spożywczym jest wytwarzana wyłącznie syntetycznie. Czyli cukier wanilinowy z waniliowym ma niewiele wspólnego. Dodatkowo w niektórych źródłach można znaleźć, że wanilina: "U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry. Znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych."

Wanilia jest owocem pnącza z rodziny storczykowatych. Już przez Azteków była uważana za roślinę niezwykle cenną- kwiatami wanilii płacili Hiszpanom nałożone przez nich podatki. Źródłem przyprawy zwanej laskami wanilii są owoce wanilii płaskolistnej. Laski wanilii najłatwiej kupić w sklepach internetowych. I chociaż ich cena może wydawać się wysoka, w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

Czy warto robić cukier waniliowy w domu? Można to bardzo szybko policzyć.
Za opakowanie 16g cukru wanilinowego zapłacimy średnio 0,65 zł, czyli w sumie niewiele. Jednak przeliczając cene na 1kg otrzymamy już trochę ponad 40zł. Oczywiście nie można pomninąć faktu, że producenci zorientowali się, iż wiedza konsumentów jest coraz większa. Tak na sklepowych półkach pojawił się cukier z prawdziwą wanilią. Opakowanie 10g kosztuje ponad 3 zł, czyli 1kg kosztuje ponad 300zł!

A ile kosztuje prawdziwy cukier waniliowy zrobiony w domu?
Cukier drobny to koszt ok. 4,50 zł/kg. Do takiej ilości potrzebujemy 4-5 lasek wanilii (średnio 2zł/szt.) Czyli w sumie kilogram domowego cukru waniliowego kosztuje ok. 15zł. Różnica jest bardzo duża i w jakości produktu i w cenie.

Jeżeli jednak ekonomia Was nie przekonuje, to może przekona Was pozyskiwanie waniliny. A dokładniej fakt, że wanilinę wytwarza się między innymi poprzez rozkład ligniny. A gdy jeszcze dołożymy do tego coś takiego:
"W 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku (używanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym) tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii[2]. Odkrycie to przyniosło Mayu Yamamoto nagrodę Ig Nobla (tzw. antynobel) w roku 2007, a z okazji ceremonii rozdania nagród jedna z lodziarni w Cambridge wprowadziła do menu, jako jednorazową ciekawostkę, lody waniliowe o nazwie Yum-A-Moto Vanilla Twist zawierające wanilinę uzyskaną z krowiego kału"


Jeżeli nie wierzycie odsyłam do źródła tutaj-klik i do badań tutaj-klik
Po takiej lekturze moja otwartość na poznawanie nowych smaków jakoś osłabła ;)


Składniki:

200 g - 250 g drobnego cukru (może być też brązowy
1 laska wanili

Cukier przesypać do szczelnie zamykanego pojemnika. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż na pół, nasionka zeskrobać do cukru. Pozostały pusty strączek przeciąć na 2- 3 kawałki i również dołożyć do cukru. Pojemnik zamknąć i energicznie nim wstrząsnąć. Odstawiamy na 2 tygodnie.

Z cukrem trzcinowym robię trochę inaczej.
Cukier, wyskrobane nasionka i pokrojoną laskę wanilii przerzucić do blendera, zmiksować razem kilka sekund. Przesiać przez sitko do szczelnego pojemnika. Zamknąć i odstawić na 2 tygodnie.


Smacznego!Waniliowy Weekend VWaniliowy Weekend V

7 komentarzy

 1. też robię w domu taki cukier:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również robię domowy cukier waniliowy. To jest idealny zapach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod warunkiem ze jest to wanilia tahitańska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno najlepsza, ale rzadka i bardzo droga. Na szczęście Burbońska też daje radę ;)

   Usuń
 4. Też robi taki cukier w domu, ciasta wychodzą o wiele lepsze.

  OdpowiedzUsuń

Tu możesz wpisać swój komentarz :)

Gwiazdy

REKLAMA