REKLAMA

AGD - wybierz na Ceneo.pl
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ogórki małosolne - niezawodny przepis

W sezonie ogórkowym nie może zabraknąć przepisu na ogórki małosolne. W moim rodzinnym domu działały jak kalendarz. Uwielbialiśmy je (może poza moim Tatą). Gdy tylko pojawiały się ogórki gruntowe zaczynało się stawianie na małosolne. I tak do końca lata. Szczególnie tych pierwszych, tak pachnących trudno było się doczekać. Zawsze próbowałyśmy ich z Mamą już po kilku godzinach. Bo może już się zrobiły? Im dłużej wytrzymywały bez próbowania, tym bliżej było do końca wakacji. ;)
Dzisiaj korzystam z przepisu mojej Mamy. To po prostu najlepszy przepis na ogórki małosolne. Kiedyś za namową koleżanki dodałam jeszcze łyżkę cukru do wody, ale nie zauważyłam różnicy.
Jak zrobić dobre ogórki ogórki małosolne - kilka porad:
  1. Ogórki kupuję ze sprawdzonego źródła. Powinny być jędrne i świeże. Jeżeli mają dużo nawozów, po podkiszeniu będą śmierdzące i szybko się psują.
  2. Od części ogórków odcinam końcówki - przyspiesza to kiszenie ogórków.
  3. Jeżeli macie w kranie mocno chlorowaną wodę, lepiej zastąpić ją wodą źródlaną.
  4. Naczynie może być dowolne. Do wyboru kamionka, szkło lub zwykły garnek.
  5. Świeżego zestawu do kiszenia (koper, chrzan) używam dopiero, gdy koper ma nasiona. Wcześniej używam suszu z nasionami w takim samym składzie (jedynie czosnek zostawiam świeży)
  6. Ogórki zawsze zalewam gorącą wodą z solą.


Ogórki małosolne - niezawodny przepis

Składniki:

1,5 - 2 kg ogórków
kawałek (6 cm) korzenia chrzanu
2-3 liście chrzanu
6-8 baldachimów kwiatu kopru + kilka gałązek
8 ząbków czosnku
2 łyżki soli z czubkiem
2 litry wody
1 łyżka ziaren gorczycy

Ogórki umyć, zalać zimną wodą, odstawić na kilka godzin (może być na noc, ale nie dłużej). Wodę wylać, ogórki przepłukać. Niektórym można przyciąć końcówki.

Ząbki czosnku zgnieść dłonią lub ostrzem noża. Zagotować wodę dodać sól, wymieszać do rozpuszczenia, zdjąć z płyty.

Na dnie naczynia ułożyć gałązki kopru, liść chrzanu i kilka ząbków czosnku. Następnie ułożyć ogórki przekładając pozostałymi przyprawami. Można układać ściśle lub wrzucić luźno (jestem wierna drugiej opcji). Ogórki zalać gorącą wodą. Przykryć talerzykiem tak, aby wszystkie znalazły się w wodzie.

Przy upalnej pogodzie te z obciętymi końcówkami dobre są już na drugi dzień. Gdy jest chłodniej trzeba poczekać 2-3 dni i próbować. :)


Smacznego!

Brak komentarzy

Tu możesz wpisać swój komentarz :)

Gwiazdy

REKLAMA